- Úvod
- Nejčastější dotazy
Nejčastější dotazy
Jak vás můžu kontaktovat?
Zavolejte, pošlete e-mail, stavte se osobně na informativní poradu.
Zastupujete u soudů v různých městech?
Ano, samozřejmě, je-li to potřeba.
Mohu se zeptat na právní radu, aniž by jste přebírali zastoupení?
Ano, samozřejmě.
Mohu se rozvést, aniž bychom s manželem upravovali poměry k nezletilým dětem?
To bohužel nejde. Nedílnou podmínkou pro rozvod manželství je, aby byl určen způsob péče o nezletilé děti, jakož i vyživovací povinnost k nim.
Musím se soudního jednání účastnit?
Pokud jste navrhovatel a nedostavíte-li se k jednání bez řádné a včasné omluvy, soud řízení zastaví, ledaže druhá strana prohlásí, že na projednání trvá. V takovém případě může soud řízení provést i bez Vaší přítomnosti, případně také tehdy, pokud se ze soudního jednání omluvíte a budete souhlasit s projednáním návrhu ve Vaší nepřítomnosti. Nedostavení se navrhovatele k jednání je také zvláštní okolností případu odůvodňující, aby navrhovateli byla uložena povinnost k náhradě nákladů řízení druhé straně.
Nepotřebuji jen právníka, ale i psychologickou pomoc. Pomůžete mi?
Ano, samozřejmě. Spolupracujeme s odborníky z oboru psychologie.
Soud v mé věci rozhodl trestním příkazem. Jak se proti němu bránit a co bude dál?
Proti trestnímu příkazu je možné podat tzv. odpor, a to ve lhůtě 8 dnů od doručení. Soud následně bez dalšího příkaz zruší a dále proběhne hlavní líčení.
Jakých nároků se mohu v případě pochybení lékařů domáhat?
Domáhat se můžete majetkové škody (ušlý zisk a skutečná škoda, náklady spojené s péči o zdraví či pohřbem, náhradu za ztrátu na výdělku) a nemajetkové újmy (bolestné, stižení společenského uplatnění, další nemajetková újma).
Měl jsem mít dovolenou, ale zaměstnavatel mi ji na poslední chvíli zrušil nebo mě dokonce zavolal z dovolené zpět od práce, může si to dovolit?
Zaměstnavatel může změnit (i na poslední chvíli) čerpání dovolené, nicméně pokud tak učiní opravdu až na poslední chvíli, či dokonce již v průběhu čerpání dovolené, může mít toto jeho jednání následek v podobě náhrady škody. Zaměstnavatel je poté povinen nahradit zaměstnanci náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly proto, že zaměstnavatel takto změnil určenou dobu čerpání dovolené nebo že ho odvolal z dovolené.
Jak dlouho budu čekat na schůzku?
U nás čekat nemusíte. Je-li věc akutní, domluvíme se na poradě (alespoň telefonicky) hned. Máme více poboček kanceláře a ochotných kolegů, na schůzku tedy čekat nebudete.
Kolik stojí vaše služby?
Domlouváme se s klientem na shodné ceně za každý odvedený úkon právní pomoci. Klient tak vždy přesně ví, co platí a v jaké výši.
Jak mám uhradit soudní poplatek?
Soudní poplatek můžete uhradit bezhotovostním převodem na bankovní účet soudu. Nemusíte se však bát, ve výzvě soudu k uhrazení soudního poplatku jsou vždy informace o tom, kam částku zaslat a jak soudní poplatek uhradit.
Kolik mě rozvod manželství bude stát?
Pomineme-li výdaje spojené s právním zastoupením, neboť toto není v rámci rozvodového řízení povinné, pak je soudní řízení spojeno se soudním poplatkem ve výši 2.000,- Kč, který může být uhrazen až v návaznosti na výzvu soudu.
Co se po rozvodu manželství děje s majetkem, který je součástí společného jmění manželů?
Nevypořádáte-li Vaše společné jmění již v rámci tzv. nesporného rozvodu, zaniká rozvodem manželství a je tak zapotřebí jej vypořádat. Žalobu na vypořádání SJM, nedohodnete-li se, je možné podat do tří let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Po uplynutí této doby se veškerý majetek, který jste do té doby v SJM měli, překlápí do režimu podílového spoluvlastnictví.
Doručili mi usnesení o zahájení trestního stíhání. Můžu se proti němu nějak bránit?
Ano. Proti tomuto usnesení je přípustná stížnost, kterou je však nutné podat do 3 dnů od doručení, a o které bude rozhodovat státní zástupce.
Dle mého názoru lékař pochybil, koho mám žalovat?
Pokud je lékař zaměstnancem nemocničního zařízení, budete žalovat toto nemocniční zařízení, v opačném případě budete žalovat přímo lékaře.
Dostal jsem výpověď, ale nesouhlasím s ní. Mohu se bránit?
Pokud máte pocit, že výpověď Vám byla dána ze strany zaměstnavatele neoprávněně/neplatně, ihned sdělte zaměstnavateli, že dále trváte na tom, aby Vás zaměstnával. Dále musíte uplatnit neplatnost skončení pracovního poměru u soudu žalobou, a to ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr původně skončit na základě oné výpovědi.
Jaký je rozdíl mezi výpovědí a dohodou o rozvázání pracovního poměru?
Dohoda je dvoustranné právní jednání, kdy se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodne, že již nebude pracovní poměr dále pokračovat. Na tom, co vše bude dohoda obsahovat, se smluvní strany dohodnou. Výpověď je jednostranné právní jednání, kdy tuto může dát jak zaměstnavatel tak zaměstnanec. Zatímco zaměstnanec může dát výpověď i bez udání důvodu, či z jakéhokoli důvodu, zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů uvedených v zákoníku práce.